Uzdrowisko

Słoneczne Busko-Zdrój

Rozwój uzdrowiska w Busku zapoczątkował generał Feliks Rzewuski, który postanowił stworzyć zakład przyrodoleczniczy z prawdziwego zdarzenia z Parkiem Zdrojowym. To właśnie dzięki niemu 1 czerwca 1836 roku nastąpiło otwarcie uzdrowiska. Projekt domu zdrojowego przygotował wybitny architekt Henryk Marconi a założenie parku powierzono znanemu ogrodnikowi - Ignacemu Hanuszowi. Wspaniały gmach, który został zaprojektowany przez Henryka Marconiego do dziś zdobi Park Zdrojowy jako Sanatorium Marconi (buskie „Łazienki”).


Park.jpg

 

Centralne miejsce Parku Zdrojowego zajmuje zabytkowe Sanatorium Marconi które jest wizytówką uzdrowiska. Wnętrze łazienek kryje w sobie m. in. pijalnię wód i salę koncertową. W sali koncertowej odbywają się występy Orkiestry Zdrojowej oraz zespołów muzycznych z całego kraju i z zagranicy.

Od 1995 r. organizowany jest w Busku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbywa się w pierwszych dniach lipca. Wirtuozi fortepianu przyjeżdżają natomiast na koncerty z cyklu "Lato z Chopinem".

W pobliżu Sanatorium  Marconi znajduje się piękna fontanna, muszla koncertowa oraz Aleja Gwiazd związanych z polską muzyka klasyczną. Mają tu swoje słoneczka ludzie związani z buskim festiwalem: Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman, Krzesimir Dębski czy Bogusław Kaczyński.

Naprzeciwko Marconiego, w północno-wschodniej części parku znajduje się nasza Restauracja Victoria a w pobliżu zabytkowa Kapliczka Św. Anny. Po przeciwnej stronie są korty tenisowe i plac zabaw dla dzieci.

Jak obliczono, Busko-Zdrój spośród polskich uzdrowisk szczyci się największą liczbą słonecznych dni. W uzdrowisku leczy się choroby m. in. układu krążenia, narządów ruchu, schorzenia reumatyczne, ortopedyczne, neurologiczne oraz dermatologiczne. Przebywający tu kuracjusze mogą skorzystać z blisko 80 rodzajów zabiegów. Do tych bardzo popularnych zaliczane są kąpiele siarczkowe. O wyjątkowych wartościach buskich wód decyduje rzadko spotykane  połączenie wód siarczkowych z solankami.

Uznaniem licznych gości uzdrowiska cieszy się również naturalna woda mineralna "Buskowianka Zdrój”, która jest tutaj produkowana od 1960 roku.